
1. АВТОРИТАРНІ БАТЬКИ
Їхнє кредо - «Буде так, як сказав я!». Це батьки-диктатори, які в першу чергу виховують дітей за допомогою покарань, а не заохочень. Найчастіше вони карають дітей в нападі люті. Діти у таких батьків виростають заляканими, невпевненими в собі, озлобленими і непристосованими до життя. Найчастіше в майбутньому вони самі стають авторитарними батьками, і весь цикл повторюється.
2. ПОБЛАЖЛИВІ БАТЬКИ
Такі батьки не встановлюють для дітей ніяких обмежень, плутаючи любов зі вседозволеністю. Їм дуже потрібно отримати схвалення з боку дітей, і через це вони мимоволі дають їм владу над собою. Діти зазвичай виростають розпещеними егоїстами, вважають, що їм все навколо щось винні, а коли вони чогось не отримують, то закочують істерики - так само як у дитинстві.
3. ВІДСТОРОНЕНІ БАТЬКИ
Деякі батьки взагалі не виховують дітей. Вони занурені в свій власний світ. Іноді це трудоголіки, у яких на дітей немає часу, іноді вони нескінченно сваряться один з одним, а дітей ледь помічають. Їхні діти виростають, зовсім не знаючи самих себе і абсолютно не вміючи справлятися з життєвими труднощами. У них низька самооцінка, вони не впевнені в собі і не можуть обійтися без підтримки інших.
4. НАДМІРНО ТУРБОТЛИВІ БАТЬКИ
Вони хочуть своїм дітям тільки добра. Насправді гіперопіка - прояв їхніх неусвідомлених страхів і невпевненості. Вони бояться життя і не дають своїм дітям можливості вчитися на власних помилках і виробляти впевненість у собі. Діти виростають боязкими і тривожними (такими ж були і їхні батьки), вони не вміють справлятися з життєвими труднощами і піклуватися про себе.
5. НАРЦИСИЧНІ БАТЬКИ
Батьки-нарциси використовують дітей для задоволення власних потреб. Не вони піклуються про дітей, а діти повинні піклуватися про них. Діти мусять говорити їм те, що ті хочуть почути (інакше на них обрушиться весь гнів), а іноді їм доводиться грати роль батьків для власних же тата й мами. В інших випадках батьки-нарциси намагаються через дітей втілити в життя власні нереалізовані амбіції (наприклад, у творчості). Діти виростають розгубленими і постійно потребують з допомоги та підтримки.
6. РІЗНОПОЛЯРНІ БАТЬКИ
Нерідко у двох батьків зовсім різні підходи до виховання дітей. У результаті - постійний конфлікт. Наприклад, один із батьків авторитарний, а другий, навпаки, все дозволяє. Діти в таких ситуаціях вчаться маніпулювати батьками і зазвичай стають на бік того, хто більше дозволяє. У результаті вони не вчаться вибудовувати конструктивне спілкування з іншими і виростають, не розуміючи, що таке здорові відносини.
7. ЗАЛЕЖНІ БАТЬКИ
Ці батьки не хочуть відпускати від себе дітей, тому намагаються зробити їх залежними від себе. Вони роблять їхнє життя вдома максимально комфортним і провокують у них почуття провини за бажання виїхати і почати жити окремо. Такі батьки утримують дітей в інфантильному стані, і тим здається, що вони не можуть жити самостійно. У результаті діти страждають від низької самооцінки, не вміють бути незалежними і відстоювати свої інтереси.
8. ІЗОЛЬОВАНІ БАТЬКИ
Деякі батьки живуть, будучи повністю ізольованими від суспільства і навіть від рідних і друзів. Вони не вміють вибудовувати відносини ні з ким, включаючи один одного. Тому нерідко такі батьки виховують дітей самі. Діти не вчаться спілкуватися, вибудовувати відносини і також відчувають себе ізольованими.
9. «ТОКСИЧНІ» БАТЬКИ
Це найгірший стиль виховання. Такі батьки можуть відноситися до будь-якого з попередніх типів, але при цьому старанно прикидаються добрими і люблячими, ховаючи свою «отруту». У п'єсі Теннессі Вільямса «Скляний звіринець» мати впевнена, що любить свою дочку і завжди намагається допомогти їй знайти роботу або познайомитися з чоловіками, але в процесі цього позбавляє дочки впевненості в своїх силах, у результаті чого та залишається слабкою і соромливою.
Діти «токсичних» батьків часто починають розуміти, що з ними відбувалося, лише через багато років. Якщо вони скаржаться батькам, ті лише сміються, а якщо вони скаржаться на батьків комусь іншому, то у відповідь найчастіше чують щось на зразок: «Та як тобі не соромно? Вона тільки й говорить про те, як про тебе турбується!».
ЗДОРОВИЙ ТИП ВИХОВАННЯ -
Авторитетні батьки
Це єдиний вид здорового виховання. Авторитетні батьки поводяться з дітьми твердо, але без зайвої жорстокості і схильності до надмірних покарань. Вони відкриті для діалогу. Вони вчать дітей вибудовувати конструктивні відносини і адаптуватися до будь-якої ситуації. Вони люблять своїх дітей і розуміють, що іноді любов вимагає строгості. Їх діти виростають добре пристосованими до життя, незалежними і здатними до співпереживання, а це наріжний камінь будь-яких здорових відносин з іншими.