
ПРАКТИКУЙТЕ ВІДКРИТІСТЬ
Тривожність і закритість заважає нам ділитися переживаннями. Справжні відносини завжди будуються на відкритості. Розкутість - прямий шлях до близькості. Проте останнє, на що тривожна людина зважиться, - це послабити захист. Розкритися - значить подолати страх перед незнайомою людиною, дозволити йому дізнатися про ваші думки і переживання. Це просто - говорити людям, що думаєте і відчуваєте, і дозволити їм побачити, що для вас важливо.
БОРІТЬСЯ ЗІ СТРАХОМ ОСУДУ
Одна з причин, через які ми не поспішаємо ділитися з іншими, - страх осуду. Підвищена тривожність змушує нас переоцінювати прискіпливість партнера. Якщо щось іде не так, ми машинально звинувачуємо себе. Ми припускаємо, що партнер бачить тільки наші помилки і вади. Це відбувається через те, що ті, хто страждає від тривожності, як правило, мають низьку самооцінку і думають про себе погано . Оскільки вони судять себе дуже суворо, їм здається, що й інші вважають так само. Це робить їх неготовими ділитися, виявляти щирість і вразливість. Стрес спотворює загрози і підкидає тільки негативні варіанти розвитку подій
ЗНАЙДІТЬ ВНУТРІШНЮ ЦІННІСТЬ
Здається, коли ми насторожі, то чутливо реагуємо на сигнали в поведінці інших людей. Це не зовсім так. Тривожність змушує нас помічати переважно негативні сигнали, а нерідко і вигадувати їх на порожньому місці. Таким чином, ми ризикуємо втратити контроль над своїм життям і стати рабами своїх страхів і забобонів.
Як вийти з цього зачарованого кола? Зміцнювати почуття власної гідності. Якщо ми задоволені собою, знаємо собі ціну і приймаємо свій життєвий досвід як належне, ми не схильні до самоїдства. Заспокоюючи внутрішнього критика, ми перестаємо концентруватися на своїх переживаннях і отримуємо можливість діяти розкуто.
УНИКАЙТЕ КАТАСТРОФІЧНОГО МИСЛЕННЯ
Тривога може стати причиною катастрофічного мислення. Його ознака: схильність зводити будь-який негативний розвиток ситуації у ранг лиха. Якщо ви боїтеся, що в самий невідповідний момент у вас зламається каблук або порвуться колготки, - ви розумієте, про що йдеться.
Спробуйте абстрагуватися від того, що відбувається в голові, що нашіптує внутрішній голос (або голоси). Запишіть думки, які викликає перспектива побачення, і проаналізуйте їх. Наскільки вони реалістичні? Подумайте про те, що партнер теж хвилюється. Уявіть, як він оцінююче дивиться на себе в дзеркало і потай сподівається на вашу прихильність.
РОЗВИВАЙТЕ ЕМОЦІЙНУ УСВІДОМЛЕНІСТЬ
Тривожність підживлюється думками про минуле і майбутнє. Ми або думаємо про те, що може статися, або знову і знову пережовуємо ситуації з минулого: як ми повели себе, яке справили враження. Все це забирає сили і заважає діяти. Альтернатива такому блуканню розуму - усвідомленість. Концентруйтеся на тому, що відбувається тут і зараз. Приймайте емоції без спроб оцінити їх.
Емоційна усвідомленість - головний компонент емоційного інтелекту. Якщо партнери добре розбираються в своїх і чужих емоціях, можуть проявляти гнучкість і розуміння в різних ситуаціях, вони частіше задоволені спільним життям.
Щоби скористатися перевагами розвинутого емоційного інтелекту, зверніть увагу на такі моменти:
- Відстежуйте і називайте свої емоції, замість того щоб ігнорувати або придушувати їх.
- Не давайте негативним емоціям захопити вас. Привчіть себе аналізувати їх максимально відсторонено і не повертатися до них в думках.
- Підживлюйтесь емоціями як енергією для дії.
- Налаштуйтеся на емоції іншої людини, помічайте їх, реагуйте.
- Показуйте, що розумієте і поділяєте почуття іншого. Використовуйте цю емоційний зв'язок для створення міцного почуття взаєморозуміння.
Джерело - Scientific American